Goodtech får stort uppdrag av LKAB

Malmberget Goodtech Projects & Services AB har fått ett nytt uppdrag åt LKAB i Malmberget. Goodtech ska installera el och tillhörande utrustning. Uppdraget är värt 25 miljoner kronor.

- Uppdraget är ett gott bevis på att vår erfarenhet att ro i land tekniska och komplexa projekt i gruvmiljön uppskattas av de stora malmproducenterna på marknaden. Vi är stolta att LKAB valt Goodtech som leverantör, säger Jonas Bergqvist, säljchef inom division Nord i Goodtech.

Goodtechs uppdrag omfattar elinstallationer i anslutning till ombyggnationer och produktionshöjande åtgärder i sovring och anrikningsverk i gruvan i Malmberget.

Goodtech har det senaste året fått flera stora uppdrag av LKAB: i båda hamnarna i Luleå och Narvik, och i Svappavaara.