Tormets Oy bildar dotterbolag i Sverige
- För närvarande kommer 40 procent av vår omsättning från Sverige och därför var bildandet av dotterbolaget Tormets AB ett naturligt steg i utvecklingen. Vi vill fortsätta expandera vår affärsverksamhet i Sverige, säger vd Kari Rantamaa.
Företaget omsätter cirka 112 miljoner kronor, och har 60 anställda. Företaget har varit verksamt i Sverige i cirka tio år. Nu siktar man på att expandera även på den svenska marknaden
- Vi ser stora möjligheter på den svenska marknaden, där vårt mångsidiga kunnande är efterfrågat. Det grundläggande skälet till bildandet av Tormets AB är att vi vill ge våra svenska kunder ännu bättre service, säger Kari Rantamaa.
Tormets målsättning är att inom tre år uppnå en omsättning på 100 miljoner kronor i Sverige.
- Precis som i Finland har vi ett stort samarbets- och underleverantörsnätverk i Sverige, vilket ökar vår kapacitet betydligt. Man kan nog säga att bildandet av dotterbolaget utgjort en förstärkning av vårt gamla hemmamarknadsområde. Det är möjligt att vi i framtiden etablerar verksamhet på viktiga industriorter i norra Sverige, säger Rantamaa, och nämner en etablering i Malmfälten som nästa steg.
Tormets Oy grundades i Torneå 1969 och är specialiserat på spånskärande bearbetning och underhållstjänster för industrin, med kunder inom metall- pappers- och gruvindustrin. Företaget tillverkar materialhanteringsmaskiner och reservdelar till industrin och underhåller maskiner och anläggningar.