Krogar mot knark i sociala medier

Luleå Krogar i Sverige ska genom nätverket Krogar mot knark använda sociala medier för att lansera en landsomfattande kampanj mot knarklangning och droganvändning på krogen.

De vanligaste sociala medierna är också marknadsplatser för knarkaffärer. Nu ska myndigheter och krogar använda Facebook, Instagram och Kik messenger för att informera ungdomar om varför droger inte är önskade på krogen. I kampanjen ingår en tävling.

- För oss krögare är Krogar mot knark en viktig del för att kunna erbjuda en tryggare krogmiljö för både personal och gäster. Tillsammans kan vi minska och försvåra användandet av narkotika i krogmiljö. Det är en kvalitetsstämpel för oss att vi arbetar aktivt på våra krogar. Vi välkomnar inte Affe, Brasse, Maja och Lina in på våra krogar, skriver krögarna Christer Andersson, O ‘Learys och Henrik Sandberg, Bishops Arms, Luleå, i ett pressmeddelande.

Affe, Chuck och Brasse, Maja, Meta och Lina är namnen som droganvändnarna har på de vanligaste drogerna och som kampanjen också använder. Förkortningarna står för amfetamin, hasch, marijuana, metamfetamin och Lina för kokain (dra en lina).

Krogar mot knark är ett nationellt nätverk bestående av representanter från krogar och myndigheter i 50 svenska kommuner. 475 krogar är med. Syftet är att minska och försvåra användandet av narkotika i krogmiljö.