Exportökning för småföretag till tillväxtmarknader
Fjolårets ökning är fortsättningen på en trend som etablerats de senaste åren. På tre år har antalet småföretag som exporterar till tillväxtmarknader ökat med 30 procent.
Det visar färsk statistik från statliga Exportkreditnämnden, EKN. Enligt EKN är orsaken till ökningen att konjunkturen i Europa har mattats av de senaste åren samtidigt som länder i andra världsdelar haft hög tillväxt.
– Det är så glädjande att se att småföretagen vågar ta klivet och satsa på de här nya marknaderna, säger Carl-Johan Karlsson. som också tror att många av de mindre företagen drivs av en "ny" sorts entreprenörer.
– Yngre företagare är "born global", de har inte samma respekt för de lite mer ovanliga marknaderna. Tidigare kanske man vågade sig på att exportera till Frankrike eller Tyskland. Nu hittar man sina kunder i kanske Thailand eller Nordafrika eller Brasilien; man vågar ta klivet rätt ut, säger Carl-Johan Karlsson, till Affärsvärlden.