Avtalet klart mellan Luleå Hamn och Shorelink

Luleå Under måndagen undertecknades avtalet mellan Luleå Hamn AB och Shorelink AB som innebär att Shorelink blir ensam operatör i Victoriahamnen.

Affärer i norr har tidigare skrivit om att Shorelink vann upphandlingen om ett koncessionsavtal för driften av hamnen.

Avtalet gäller i fem år från den 1 april 2016, med möjlighet till förlängning i fem år till. Som planerat övergår 15 anställda från Luleå Hamn till Shorelink.

- Shorelink har verkligen arbetat för att nå fram till det här avtalet. Vi inom styrelsen har varit engagerade och deltagit i arbetet och vi är mycket nöjda med att nu se resultatet av ett undertecknat kontrakt för koncessionen i Luleå Hamn, säger Tommy Nilsson, styrelseordförande i Shorelink. 

- Det känns bra att arbeta tillsammans med ShoreLink. De har lång erfarenhet och det är en god förutsättning för att alla bitar ska falla på plats inför den officiella starten i april nästa år, säger Henrik Vourinen, vd för Luleå Hamn.