Fredrik Persson ny vd för BDX
Fredrik Persson kommer närmast från tjänsten som vd för Bilfrakt Bothnia AB i Umeå.
– Det ska bli otroligt spännande att få vara med och fortsätta att utveckla BDX. Jag har följt företaget under lång tid och är imponerad över utvecklingen de senaste åren. Koncernen har tagit stora marknadsandelar framförallt på anläggningssidan. Jag vill fortsätta på den inslagna vägen, säger Fredrik Persson.
– Fredrik har en gedigen VD-erfarenhet och han har under sin tid på Bilfrakt skaffat sig branschkännedom för sin roll i BDX. Fredriks egenskaper som ledare gör att vi inom BDX styrelse tror att han är den rätta personen att leda BDX i framtiden mot vår lagda strategi och framtida mål, säger Mats Öhrlund, styrelseordförande i BDX.
Fredrik Persson har ekonomiutbildning från Umeå universitet och en MBA från Warwick Business School. Han tillträder som vd för BDX under hösten. Fram till dess är ekonomichefen Mikael Backgård tillförordnad vd.