Luleå Airport slår nytt rekord - igen

Luleå För fjärde året i rad slår Luleå Airport passagerarrekord och för fjärde året i rad har man haft över en miljon passagerare. Ökningen jämfört med året innan blev 3 procent.

Totalt har 1.140.244 passagerare rest till och från Luleå Airport under 2014. Antalet inrikespassagerare ökade med 2 procent till 1.037.016 passagerare. Utrikestrafiken ökade med 11 procent till 103.228 passagerare.

- Vår uppåttgående trend fortsätter och vi är så glada för att vi återigen passerat passagerarsiffrorna från i fjol. Särskilt glädjande är att utrikestrafiken vuxit sig allt starkare och ökat med 11 procent, över 100.000 passagerare har valt att flyga direkt till varmare breddgrader från flygplatsen, vilket är ett rekord, säger Ann-Christin Viklund, flygplatschef.

Luleå Airport ägs av statliga Swedavia som driver tio flygplatser i Sverige, bland annat Luleå Airport och Kiruna Airport.

Vid Swedavias tio flygplatser ökade passagerarna med 2,2 miljoner eller 7 procent till totalt 35,6 miljoner resenärer. Det innebär nytt resenärsrekord för Swedavia.

– Det är glädjande och ett starkt kvitto på våra flygplatsers betydelse för tillgängligheten till, från och inom Sverige. Nya direktlinjer ger dessutom näringslivet ökade möjligheter att konkurrera internationellt, säger Torborg Chetkovich, koncernchef för Swedavia.