Stor satsning på forskning om datacenter
Det är SICS Swedish-ICE som planerar anläggningen tillsammans med Luleå tekniska universtiet.
– Om övre Norrland ska bli en ledande region för datacenterindustrin och öka tillväxten nationellt är det här forskningscentret en nödvändighet, säger Tor Björn Minde, senior affärsutvecklare vid LTU Business AB och projektledare för arbetet.
SICS ICE (Infrastructure and Cloud Environment) är ett initiativ som handlar om att etablera en kärna av forskningsexpertis kring den växande datacenterindustrin i Sverige. Det nya centret ska fungera som ett stöd för forskning kring molnlagring och big data, att bygga energieffektiva byggnader och att utveckla energieffektiv mjukvara.
Den nya forskningsmiljön ska motsvara ett datacenter på minst 2 megawatt, vilket innebär minst 5.000 servrar. Den beräknade investeringen är på minst 200 miljoner kronor och kan skapa ett 20-tal nya jobb.