SAS Insitute levererar inköpskoll till Luleå

Luleå Mjukvaruföretaget SAS Institute levererar ett molnbaserat system för inköpskontroll till Luleå kommun.

Luleå kommun gör inköp för cirka 1,3 miljarder kronor varje år (exklusive entreprenader och de kommunala bolagens inköp). Inköpen av varor och tjänster hanteras med cirka 170.000 fakturor.

Luleå kommun har under tio år arbetat med att effektivisera inköpsprocessen. Nästa steg är att börja använda ett molnbaserat verktyg för inköpsanalys.

– Med hjälp av det här systemet kommer vi kunna se exakt vad vi köper in, hur mycket och kontrollera att vi betalar rätt pris. Därmed skapas också möjligheter för att sänka kostnaderna och spara mycket pengar, säger Emma Breheim, inköpschef på Luleå kommuns inköpsavdelning.

SAS Institute har levererat mer än 70.000 installationer av sina system över hela världen.