Mjölk med blåbärssmak stoppas
– Mjölk med blåbärssmak är helt ofarlig, men det är smakmässigt inte möjligt att använda den i mejeriproduktionen, därför tar vi inte heller in den i mejeriet, säger Lars Westman, medlemschef hos Norrmejerier.
Den felaktiga smaken ger merarbete för mjölkbönderna som drabbats. De tar reda på vilka kor som är drabbade genom att lukta och smaka i samband med mjölkningen. Men det har visat sig att bismaken växer till sig efter en stund.
– Jag förstår om bönderna känner sig förtvivlade då en enstaka ko kan förstöra en hel mjölkning, säger Lars Westman.
Mjölk med en bismak som påminner om "blåbär med mjölk" uppmärksammades första gången i början av 1990-talet i Sverige. Sedan dess har smakfelet uppstått någon gång om året hos någon enstaka mjölkleverantör. Det som är nytt nu är att flera leverantörer är drabbade samtidigt. Det är gårdar i Västerbottens kustland som drabbats.
Den direkta orsaken till smaken vet man inte, annat än att det har koppling till foder och näringsinnehåll och uppstår som en störning i matsmältningen hos kon. SLU genomför nu en utredning av foderinnehållet på de drabbade gårdarna.