Sibylla öppnar nya restauranger i Norrbotten

Luleå Restaurangkedjan Sibylla planerar att öppna 5-10 restauranger i Norrbotten de närmaste åren. Det innebär en fördubbling av restaurangerna i Norrbotten.

Sibylla planerar en expansion i hela landet med cirka 8 nyetableringar per år. För Norrbotten handlar det om cirka 2 nyetableringar per år de närmaste fem åren.

- Vi letar efter franchisetagare till nyetableringar i Norrbotten. Vi har ett flertal lägen på gång, säger Joakim Carlsson, vd för Sibylla.

Det är framför allt i Luleå, Piteå, Boden, Haparanda och Kiruna man planerar för nya restauranger. Där har man tagit kontakt med kommuner och fastighetsägare. Exakt var etableringar blir av ska bestämmas med de blivande franchisetagarna.

- Vår erfarenhet är att det är oerhört viktigt att först hitta bra franchisetagare och sedan hitta ett bra läge tillsammans, säger Joakim Carlsson.

Att bygga en ny restaurang är en investring på  6-8 miljoner kronor. Att bygga om en befintlig lokal kostar 1,5-2 miljoner. Det är franchisetagaren som tillsammans med fastighetsägaren står för investeringen.

- Vi tror på Norrbotten och att här är en marknad för Sibylla, som borde passa både vårt koncept och våra produkter, säger Joakim Carlsson.

Sibylla har totalt 163 restauranger i Sverige. I Norrbotten har Sibylla i dag restauranger i Arvidsjaur, Gällivare, Kalix, Kiruna, Luleå (Storheden), Pajala, Älvsbyn och Övertorneå.  En Sibyllarestaurang sysselsätter 10-15 anställda.