Jobbsökarna har hittat 350 nya jobb

Luleå Företagarnas och Arbetsförmedlingens gemensamma projekt Jobbsökarna har sedan starten i maj 2013 resulterat i 350 nya jobb, meddelade de ansvariga vid en presskonferens på måndagen. (Uppdaterad)

Norrbotten är en av sex regioner som deltagit i försöket som går ut på att Arbetsförmedlingen ska hjälpa små företag att hitta lämplig personal och samtidigt hjälpa arbetslösa till ett jobb.

- Många småföretagare behöver rekrytera men har ont om tid eftersom de ofta jobbar för fullt i produktionen själva. Där kan Arbetsförmedlingen hjälpa till med vårt kunnande och vår erfarenhet, säger Göran Nilsson, chef för Arbetsförmdlingen i Norrbotten och Västerbotten.

Projektledaren Lena Remahl har besökt Företagarnas medlemmar i hela länet och hjälpt dem med rekryteringar, ordnat rekryteringsmässor och byggt kontaktnät.

- Jag har fått fantastiskt bra hjälp med rekryteringen av personal genom Jobbsökarna, säger företagaren Pia Huuva som driver restaurangen Utblick på Luppioberget utanför Övertorneå.