Swedish Lapland garanterar skidåkning från och med nu

Dundret och Kåbdalis Swedish Lapland är först i Sverige med att garantera skidåkning. Garantin gäller I Kåbdalis och på Dundret från och med denna helg.

Kåbdalis brukar vara först och i år får man sällskap av Dundret när säsongen drar igång.

- Två veckor efter vi har premiär så anländer stora delar av världseliten för att träna skarpt inför Världscuppremiären i slalom  Levi i Finska Lappland, säger Johan Gunnarstedt, fjällansvarig i Kåbdalis.

För Dundret innebär helgens premiär att man är i gång en vecka tidigare än normalt.

– Vi har haft gynnsamma förhållanden och har en backe färdig redan och jobbar på att få ännu fler klara till premiären. Det känns extra roligt att kunna ha öppet under höstlovet då så många är lediga, säger Tommy Niva, vd på Dundret.

Inför årets säsong har Dundret förlängt två nedfarter för riktigt långa åk och skapat nya möjligheter för skogsåkning. Men närmast laddar man inför några veckor i november med besök av världseliten – både alpint och längd.

– Vi är givetvis oerhört stolta över att ha två anläggningar i regionen som är först med att kunna erbjuda utförsåkning till alla entusiaster. Det är självklart en kvalitetsstämpel att den internationella alpina eliten väljer att lägga sin uppladdning här, säger Annika Fredriksson, vd för Swedish Lapland Visitors Board.

Några av de landslag som lägger sina träningsläger i Kåbdalis och Dundret är Sverige dam och herr, Österrike herr, Schweiz dam och herr, Tyskland herr, Italien herr och Norge dam. Dessutom tillkommer åtskilliga klubblag från hela Sverige.