Konjunkturen försämras i Norrbotten

Luleå Norrlandsfondens nya konjunkturbarometer visar att Norrbotten som enda län i Norrland har ett försämrat konjunkturindex. Men fortfarande kan konjunkturläget betraktas som normalt. Tidigare har Norrbotten legat i topp.

En orsak till försämringen i Norrbotten är det sjunkande järnmalmspriset. Massa- och pappersindustrin är den bransch som uppvisar den starkaste konjunkturen. 

Inför våren finns det ändå mycket som talar för en förbättring. Många företag  är försiktigt optimistiska. För ett exportberoende län innebär räntesänkningen en fördel. Särskilt inom handeln finns en positiv syn på framtiden.

Norrlandsfondens konjunkturbarometer visar att samtliga Norrlandslän ligger på normala konjunkturnivåer. Bäst under den senaste perioden har det gått för Västerbotten.