Neava sonderade i Uleåborg
- Det händer väldigt mycket i Uleåborg Det är en bra drivkraft hos ICT-branschen här. Det är många här som jobbar inom samma område som vi, säger Tore Johnsson, vd för Neavas dotterbolag Neava Technologies. (ICT=Information and communications technology)
- Vi vill få en bild av vad som är på gång, träffa intressanta bolag, och knyta kontakter, säger hans kollega Johan Moberg.
De har under besöket i Uleåborg träffat några företag i samma bransch. Bland annat Boogie Software som utvecklar applikationer och mjukvara för Android och Iphone.
I Uleåborg sker just nu mycket inom it-området. Giganten Nokia har rest sig ur askan efter kraschen för mobiltelefonerna. Nu satsar Nokia på allt mellan telefonerna: på forskning och utveckling av system och applikationer för mobila nät.
Nokias utveckling ger bränsle åt en hel bransch. It-branschen i Uleåborg är intresserad av samarbete med Sverige, inte minst vad gäller den kompetens som finns i Luleå. Hur intressant är detta för näringslivet i Luleå? Tore Johnsson kan svara för Neavas del:
- Det skulle nog finnas möjligheter på sikt. Inte hos Nokia, men det finns många andra intressanta bolag att jobba med. Det kan absolut bli något i framtiden. Uleåborg skiljer sig inte så mycket från Luleå, mer än att det finns fler företag här i Uleåborg. Å andra sidan: det är närmare till Stockholm, säger Tore Johnsson.
Neava är ett företag med kontor på flera orter i Sverige. De jobbar med mjukvaruutveckling och har lång erfarenhet från telekombranschen. Neava med dotterbolag har ett 40-tal anställda.