Kami och Plannja samarbetar i Danmark

Kalix De två konkurrenterna på plåttaksmarknaden, Kami AB i Kalix och Plannja AB, har slutit ett unikt samarbetasavtal för den danska marknaden.

I Danmark kommer Plannja att marknadsföra och sälja Kamis premiumprodukt TerraPlegel i ett samarbete som är unikt bland svenska takproducenter.

– Det här är en fantastisk möjlighet för två starka aktörer på takmarknaden att göra en gemensam insats i Danmark och skapa lönsamhet för bägge parter. Samtidigt visar det här på en flexibilitet från både oss och Plannja. Vi kan nu direkt erbjuda de produkter som kunderna efterfrågar utan att först behöva bygga upp en egen säljorganisation, säger Mikael Nordqvist, vd Kami AB.

Konkurrensen mellan de två företagen fortsätter på alla andra marknader.

Kami AB har levererat plåttak på den svenska marknaden sedan 1976 och expanderar nu ytterligare i Europa med intåget på den danska marknaden. Sedan tidigare finns produkterna i bland annat Sverige, Finland, Norge, Tyskland och Ryssland. Kami har 22 anställda och omsätter 58 miljoner kronor per år.