Byggandet i Norrbotten i topp

Luleå Sveriges Byggindustrier spår att byggandet blir rekordhögt i år. Byggandet har inte varit så högt sedan 2006. Och Norrbotten står för den näst högsta ökningen.

Totalt räknar Sveriges Byggindustrier med 31 000 påbörjade lägenheter i år.

När det gäller det totala byggandet bostäder, och investeringar i anläggningar och infrastruktur ligger Norrbotten i topp med en ökning på 12 procent i år och fem procent 2015. Under 2013 var volymen på byggandet i Norrbotten  nio miljarder kronor.

Bara universitetsstaden Örebro har en större procentuell ökning, men där är volymen bara hälften av den i Norrbotten. Stockholm ökar med sex procent, men å andra sidan är volymen där tio gånger större än i Norrbotten.

Västerbotten har samma procentuella ökning som Norrbotten, men en lägre volym, sju miljarder kronor.

Det som gör att Norrbotten ligger i topp är investeringar i både anläggningar, infrastruktur och bostäder kopplade till satsningarna inom gruvindustrin.