Sigma etablerar sig i Luleå
- Sigma Industry är inne i en spännande fas just nu. Målet med etableringen i Luleå är att attrahera de 30-50 bästa förmågorna i regionen, säger Kjell-Åke Öberg, som tillsatts som regionchef för att leda etableringen av Sigma i norra Sverige.
Kjell-Åke Öberg har börjat sitt arbete med att rekrytera ingenjörer och chefer med inriktning på bland annat processteknik, produktionsteknik, elkraft och värme.
Sigmas affärsområde Sigma Industry har den senaste tiden etablerat sig i Lund, Helsingborg, Växjö, Göteborg, Jönköping, Stockholm, Södertälje, Linköping, Norrköping, Västerås, Örebro, Eskilstuna, Umeå och nu sker etableringen i Luleå.
Bolaget planerar fler etableringar. Inom de närmaste åren ska man anställa över 1.000 teknikkonsulter. Sigmakoncernen har nu 1.700 anställda vid kontor över hela Sverige.