Northland Basket öppnar för nytt samarbete
Northland Basket har i fyra år samarbetat med Northland Resources. Med anledning av beskedet under måndagmorgonen att Northland Resources begär sig i konkurs har klubben skickat ut ett pressmeddelande.
- Konkursen påverkar inte Northland Baskets verksamhet och målsättningarna för året bibehålls, säger Northland Baskets ordförande Britta Stoltz Lundström
Föreningen har ekonomisk stabilitet för att som planerat försvara SM-guldet och ta steget ut i Europa nästa säsong.
- Beslutet kvarstår i att heta Northland Basket säsongen ut, säger Urban Nordh, klubbdirektör i föreningen.
Beskedet innebär att Northland Basket nu öppnar upp för ett nytt strategiskt samarbete med andra aktörer, skriver klubben i pressmeddelandet.