Joacim Consulting trivs i Luleås nätverk
Han är född och uppvuxen i Härnösand, men valde att flytta till Luleå efter gymnasiet för att fortsätta utveckla sitt företag. Endast 20 år gammal är han nominerad till årets unga företagare.
- Det känns jätteroligt, jag hade ingen aning om att någon hade röstat på mig, säger Joacim Nilsson.
Joacim Consulting arbetar med IT och hjälper företag att utvecklas på webben. En annan viktig del är personlig utveckling.
- IT är skrämmande för många, men jag är ärlig och berättar sanningen med hjälp av fakta och metaforer. Jag brinner även för att förmedla kontakter och vill hjälpa människor att gå sin egen väg. Om jag kan öppna upp dörrar för att andra ska kunna nå sina drömmar så gör jag gärna det. Det coolaste som finns är när man ser någon som varit osäker till att veta exakt vad de vill göra.
Att bli företagare har inte alltid varit självklart, det var först på gymnasiet som en ny värld öppnades för honom.
- Jag gick IT-programmet på John Bauergymnasiet i Sundsvall och i tvåan skulle vi ha praktik. Jag har en ingift farbror som bor i Luleå och såg en möjlighet att göra min praktik hos honom.
Joacim Nilsson packade väskorna och reste till Luleå och en åtta veckors lång praktik hos Fredrik Kallioniemi, ägare av Cloud Consulting Sweden AB. Han arbetar bland annat som föreläsare, teknisk rådgivare samt teknikmentor och strateg i frågor som rör Internet.
- Min värld förändrades. Tidigare hade jag levt i en låda, men nu öppnades jag upp och fick ett helt annat synsätt. Jag var med på möten, evenemang och fick även egna uppgifter att lösa. Fredrik visade mig nya möjligheter och det var då jag bestämde mig för att jag också ville utvecklas.
När han kom hem till Härnösand startade han Joacim Consulting både som projektarbete i skolan, men även som UF-företag trots att han redan hade tagit steget längre och registrerat en enskild firma.
- Jag har alltid haft stor självinsikt och när jag har verkligen bestämt mig för något så gör jag det. Min tid i Luleå öppnade upp ett stort affärsnätverk. När jag kom hem igen var jag en annan människa och så fort jag hade tagit studenten flyttade jag upp.
Joacim berättar att han vill arbeta med det han tycker är roligt. Och just nu är det Joacim Consulting som även är hans trygghet.
- Det är inte mitt framtidsbolag, men min säkerhet, något som jag alltid kan gå tillbaka till. Just nu styr jag min egen tid, tjänar pengar och har kul. Jag håller även på att starta upp ett aktiebolag som kommer leverera en molntjänst som jag har utvecklat. Dessutom bygger jag även ett verktyg som kommer att hjälpa mig att skapa hemsidor mer effektivt. Jag har jättestora planer och det här är bara början.
Vill du stanna i Luleå och utveckla dina idéer?
- Ja, Luleå har stor potential och ett bra universitetet. Jag har även byggt upp ett stort kontaktnät och det hade jag aldrig kunnat göra i Härnösand, det är inte samma företagskultur där. Jag älskar Luleå och det är helt rätt för mig.
Anna Holmberg
Motivering till nomineringen:
"Tjugoåringen är sinnebilden av en ung entreprenör. Företaget har tre år på nacken och visionen är att hjälpa Sverige till en bättre onlinevärld. Ett steg på vägen är när han ser till att företag väljer den teknik som passar för dem".
Ägare/VD: Joacim Nilsson
Anställda: -
Bildades: 2011
Omsättning 2013: 360.000